1.EĞİTİM MERKEZİ VE KURS HAKKINDA GENEL BİLGİ

EĞİTİM MERKEZİ

 Özel Güvenlik Eğitiminde, Türkiye genelinde faaliyet gösteren ilk Özel Güvenlik Eğitim kurumlarından birisi olan, ÖGE Güvenlik ve Eğitim Merkezi, Ankara’nın merkezi Kızılay’da faaliyetini sürdürmektedir. Bütün semtlere ulaşım imkânının kolay olması, kursiyerlerimiz açısından bir avantaj olarak değerlendirilmektedir.

 Merkezimizde, kursiyerlerimiz bir aile ortamında karşılanmakta ve kısa sürede oluşturduğumuz arkadaşlık, uzun süreli hedeflediğimiz dostluğun temelini oluşturmaktadır.

 Eğitim Merkezimizde, talebe uygun gündüz ve akşam, temel ve yenileme eğitimi kursları açılmaktadır. Dersler; Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen müfredata uygun olarak, deneyimli, tecrübeli ve konusunda uzman, eğiticiler tarafından barkovizyon sistemiyle anlatılmaktadır.

 Kurs süresince, eğiticilerimiz tarafından deneme sınavları yapılarak, kursiyerlerin genel durumları belirlenir. Deneme sınavı sonunda, kursiyerlerin yetersiz olduğu konularda takviye eğitim verilerek bu eksiklik giderilir. Kursiyerlerin ders çalışması, bilgilerini güncellemesi ve kendilerini test etmeleri amacıyla, içinde ders notları ve deneme sınavlarının bulunduğu, ücretsiz eğitim CD’si verilir

 Kendi kurs döneminin eğitimini tamamlayan kursiyerler, sonraki dönemlere dinleyici olarak katılıp(ücretsiz), bilgilerini tazeleme imkânı bulabilmektedirler.

 Kurs süresince, kursiyerlerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri (çay, kahve, su) çay ocağı ve sigara içen kursiyerler için açık alan mevcuttur.

 Kurs bitiminde, kursiyerlere çay, kola ve pasta ikramının yapıldığı,  mini bir parti verilmektedir.

 5188 sayılı kanuna göre, şartları uygun olan adaylar; Merkezimizden, aşağıda belirtilen eğitim sertifikalarını alabilmektedirler.

 

KURSUN ADI                                                                                                                     SÜRESİ   

 1. Temel, Silahlı Özel Güvenlik Eğitim Sertifikası………………………….. 15 gün

 2. Temel, Silahsız Özel Güvenlik Eğitim Sertifikası……………………….                                         . 12,5 gün         

 3. Silah farkı eğitimi (Silahsız ÖGG kartını……………………………………  3 gün

    silahlıya çevirmek isteyenler için)

 4. Silahlı yenileme eğitimi sertifikası…………………………………………7,5 gün

 5. Silahsız yenileme eğitimi sertifikası……………………………………....   6 gün 

 Silahlı ve silahsız temel eğitim alan kursiyerler (12) gün süresince aynı eğitimi alırlar. Bu sürenin sonunda silahsız eğitim alan kursiyerlerin eğitimi tamamlanır, daha sonra silahlı kursiyerler için, üç günlük silah bilgisi ve atış eğitimi başlar, iki günlük teorik silah dersinin bitimine müteakip üçüncü gün, kapalı poligonda (25) adet fişekle, 15 metre mesafeden eğitim atışı yaparlar. Kursiyerler, daha sonra silah atışı sınavında da beş adet fişekle atış yaparlar. Diğer bir ifadeyle silahlı eğitim alan kursiyerler, toplam (30) adet fişek atışı yaparlar. 

 Silahlı eğitim alan kursiyerler, silah dersinin nazari eğitim kısmında, dershanede havalı tabancayla pratik yaparak (kapsül atışı), tabancaya aşinalığı, atış tekniklerini, el-kol-zihin koordinasyonunu, nefes kontrolünü,  tetik düşürmeyi ve doğru nişan almayı(Göz, gez, arpacık ve hedef hizalaması) öğrenmektedirler.

 5188 sayılı Kanun ve uygulamasına ait yönetmelik gereğince; “Silahlı görev yapan özel güvenlik görevlilerine, istihdam edildikleri kurum/kuruluş veya şirket tarafından her yıl en az 25 fişek üzerinden hizmet içi eğitim atışı yaptırılır.” hükmü bulunmaktadır.

 Dolayısıyla kuruluşlar, silahlı görev yapan ÖGG’lere, her yıl uygulamalı eğitim atışı yaptırmak zorundadır. Bu kapsamda kuruluşlara ‘’silah dersi, eğitim atışı ve gerekli danışmanlık hizmeti’’ bir plan çerçevesinde verilmektedir.

 Özel Güvenlik sertifikasının ve ÖGG kimlik kartının alınma süreci:(Temel eğitim)

 *  Kursa başlama

 *  Silahlı kurs (15) gün - Silahsız kurs (12,5) gün

 *  Sınav (Sınav takviminde belirtilen tarihte, merkezi sistemle sınava katılırlar)

 *  Sınav sonuçlarının açıklanması (Sınavdan, yaklaşık 10 - 15 gün sonra)

 *  ÖGG sertifikasının hazırlanması ve Valilik onayı (Sınav sonuçları açıklandıktan

    bir hafta sonra)

 *  Evrakların (Sertifika, rapor ve diğer evraklar) Özel Güvenlik Şube Md. lüğüne   

   teslimi (Yaklaşık üç-beş gün arası)

 *  Emniyet Genel Md.lüğü tarafından güvenlik soruşturmasının yapılması (Yaklaşık   

   üç hafta ile bir ay arasında tamamlanır)

 NOT: Sonuç olarak; kursu bitirip sınava katılan kursiyerin, ÖGG kimlik kartına sahip olması, sınavdan sonra yaklaşık bir buçuk ay ile iki ay arasında bir süreyi kapsamaktadır.

Yenileme eğitimine katılan kursiyerler de aynı sınav takvimine göre sınava gireceklerdir. Yalnız yenileme eğitimi sınav sonuçları, üç hafta ile bir ay arasında açıklanmaktadır.

Üyelik Girişi

Hava Durumu
Anlık
Yarın
21° 28° 13°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret121414